• „Język jest dokładnym odzwierciedleniem charakteru i dojrzałości osób, które się nim posługują.”
        • “Język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.”
        • Rita Mae Brown
        • “Gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mo­jego świata.”
        • Ludwig Wittgenstein
          • Dla uczniów

• Codzienna gimnastyka buzi i języka cheekylaughsmiley

Język do nosa
            Otwórz buzię, wystaw język i spróbuj dotknąć koniuszkiem do nosa, wytrzymaj tak 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Język do brody
            Otwórz buzię, wystaw język i spróbuj polizać brodę, wytrzymaj 10 sekund po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Język w lewo
            Otwórz buzię, wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w lewą stronę, wytrzymaj 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Język w prawo
            Wystaw i przesuń język najdalej jak możesz w prawą stronę, wytrzymaj 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Mlaśnięcia językiem
            Wykonaj głośne mlaśnięcie językiem. Powtarzaj przez 15 sekund w 10 seriach.

Naciskanie czubkiem języka na łyżeczkę
            Pchaj mocno koniuszkiem języka na trzymaną przed ustami łyżeczkę. Utrzymaj w tej pozycji język przez 10 sekund.
            Język powinien być prosty. Powtórz 10 razy.

Trzymanie łyżeczki ustami
            Umieść metalową łyżkę między ustami i utrzymaj ją  przez 10 sekund. Nie trzymaj łyżki zębami. Staraj się ją utrzymać równolegle do podłogi.
            Gdy twoja siła wzrośnie, będziesz mógł umieszczać na łyżce dodatkowe obciążenia (np. małą piłeczkę). Powtórz 10 razy.

Trzymanie ustami sporej wielkości guzika
            (Ćwiczenie dla dzieci, którym nie grozi połknięcie guzika)

Przywiąż guzik do kawałka nitki o długości co najmniej 10 cm. Umieść guzik między ustami a zębami. Zaciśnij mocno wargi i lekko pociągnij za sznurek, nie pozwól, by guzik się wyśliznął. Ciągnij przez 10 sekund, a następnie rozluźnij wargi. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

By zwiększyć trudność, umieść guzik między ustami płasko.

Nadymanie policzków
            Nabierz w usta powietrze (wdech przez nos), przytrzymaj je kilka sekund, następnie powoli przepychaj je z lewego do prawego policzka, potem z góry na dół.

Wypychanie językiem przestrzeni pod wargami
            Połóż język pod górną wargą wypchnij ją zaciskając usta, zrób to samo z wargą dolną.

Wciąganie policzków
            Wciągnij oba policzki do środka jamy ustnej w tzw. „rybkę”, przytrzymaj 10s., zrób 5 powtórzeń.

Wypowiadanie na przemiennie A - O - rób przesadne miny szeroko otwierając usta.

Chowanie warg
            Zaciśnij usta chowając jednocześnie obie wargi, przytrzymaj parę sekund i rozluźnij mięśnie. Zrób 20 powtórzeń.

• Zabawy oddechowe

• zabawy z rurką, słomką, wodą: przenoszenie małych elementów np. papieru za pomocą słomki, burza w szklance wody (dmuchanie przez słomkę do wody)

dmuchanie na papierowe łódeczki w misce z wodą (wdech przez nos)

zdmuchiwanie kawałka papieru z różnych powierzchni (wdech przez nos)

zabawy z płomieniem świecy - lekkie dmuchanie na płomień, by nie zgasł (wdech przez nos)

puszczanie baniek mydlanych

zabawa w wąchanie kwiatków (głębokie wdechy)

zabawy z piórkami, wacikami, piłeczkami pingpongowymi – wyścigi, strzelanie goli do bramki, dmuchanie do celu

chuchanie w dłonie (wdech przez nos)

chłodzenie gorącej zupy - rączki ułożone na kształt talerza (wdech przez nos i długi wydech)

nadmuchiwanie baloników (pamiętaj o wdechu przez nos)

dmuchanie na balonik, tak by nie spadł na podłogę (wdech przez nos)

liczenie na jednym wydechu (ciekawe do ilu doliczysz)

dmuchanie na wiatraczek (wdech przez nos)

może nauczysz się grać na flecie, harmonijce

dmuchanie na trzymaną w dłoni kartkę A4, tak aby się unosiła pod kątem 90 stopni

dmuchanie na kartkę papieru trzymaną przy ścianie , tak aby się do niej „przykleiła”

• Ćwiczenia prawidłowego połykania

1. Otwieramy szeroko buzię, czubek języka układamy na dziąśle, za górnymi ząbkami

2. Dociskamy język i czekamy ok. 5 s. (w tym czasie zbiera się ślinka)

3. Powoli zwieramy ząbki (język nadal pozostaje za zębami)

4. Zasysamy leciutko powietrze

5. Połykamy ślinę, nie zaciskajc warg.

WAŻNE

Język nie może wchodzić między zęby, przez cały czas powinien być spionizowany za górnymi ząbkami

Konsekwencją nieprawidłowego połykania jest najczęściej seplenienie i zgryz otwarty.

Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka

Przez cały czas, gdy dziecko, nie je i nie mówi, buzia powinna być zamknięta a języczek "zaparkowany" zawsze w tym samym miejscu

- gdzie? - na dziąśle za górnymi ząbkami