• O SZKOLE

• Historia Szkoły Podstawowej

• Pierwszą szkołą w najbliższych okolicach Prażmowa była Szkoła Powszechna w Wągrodnie. Otwarto ją w wynajętym budynku w 1915 roku.  Liczyła 3 oddziały, a jej długoletnim kierownikiem był pan Jan Leśniewski. Placówka zatrudniała 2 nauczycielki - panie: Bronisławę Tokajową i Władysławę Leśniewską.
            • Po I wojnie światowej szkołę przeniesiono do Woli Prażmowskiej. 3 stycznia 1923 roku rozpoczęła działalność jednoklasowa Szkoła Powszechna w Aleksandrowie (obecnym Nowym Prażmowie). W 1924 roku dzięki staraniom ówczesnego kierownika pana Józefa Plewickiego na koszt mieszkańców wsi wzniesiono murowany budynek, który stał się nową siedzibą szkoły. Liczbę klas zwiększono do 3, przez co mogło się w niej uczyć aż 114 dzieci. Szkoły w Woli Prażmowskiej i Aleksandrowie obecnie już nie istnieją. Zastąpiła je Szkoła Podstawowa w Prażmowie.
            • W 1973 roku w związku z utworzeniem Urzędu Gminy Prażmów (wcześniej mieścił się on w Woli Wągrodzkiej) oraz akcją: "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego" powstał nowy budynek dla Szkoły Podstawowej w Prażmowie.
            • Do 1990 roku dyrektorem szkoły był p. Zdzisław Dędza, a po nim p. Zofia Skonecka.
            • W 1990 roku po raz pierwszy odbyły się w kraju konkursy na dyrektorów szkół.
            • Pierwszym dyrektorem szkoły, wyłonionym drodze konkursu. była p. Wiesława Rupik, która piastowała to stanowisko od 1 września 1999r. do 31 sierpnia 1999r. – czyli do chwili powołania gimnazjów.
            • 29 września 2000r. Jego Eminencja Prymas Polski ks. Kardynał Józef Glemp poświęcił mury powstającej szkoły, która wg. projektu miała być gimnazjum.
            • 17 października 2000r. nastąpiło wmurowanie Aktu Erekcyjnego w obecności wójta gminy Prażmów Sylwestra Puchały, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, posła na sejm Janusza Piechocińskiego, władz gminy i powiatu.
            • Dyrekcja gimnazjum i władze gminy zdecydowały, że do nowego budynku wprowadzi się Szkoła Podstawowa, a w starym budynku, po kapitalnym remoncie będzie się mieściło Publiczne Gimnazjum.
            • 7 kwietnia 2002r. oddano w użytkowanie nowy budynek Szkoły Podstawowej.
            • Po przeniesieniu do nowego budynku pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej była p. Bogda Jasińska-Różyc.
            • 13 maja 2005r. gimnazjum nadano imię Izabeli i Bronisława Ryxów – na pamiątkę zasług miejscowych pozytywistów. Chrzestnymi sztandaru gimnazjum byli potomkowie rodziny Ryxów – p. Maria Szydłowska, p. Włodzimierz Wlazłonicz i p. Zdzisław Wlazłonicz. Do rodziny Prażmowskich Ryxów – po kądzieli –należała p. Małgorzata Niezabitowska – rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego – która odwiedziła szkołę w 2010 roku.
            • 8 kwietnia 2006r. otwarto salę gimnastyczną o wymiarach 70mx17m, która powstała staraniem rodziców i dyrekcji obu szkół (SP i Gimnazjum). Honorowymi gośćmi na uroczystości otwarcia sali byli znana łyżwiarka Erwina Ryś-Feveus, starosta powiatu – Jan Dębek, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin min. Barbara Galisz i Józef Zalewski.
            • W marcu 2012r., w ramach programu  rządowego,  prażmowskie szkoły otrzymały kompleks boisk ORLIK.  Honorowym gościem na uroczystości  ich otwarcia był polski piłkarz i selekcjoner  reprezentacji Polski w piłce nożnej  Jerzy Engel.
            • Od 1 września 2009r. stanowisko dyrektora piastował pan Zbigniew Bulicki.
            • Od 1 września 2014 dyrektorem szkoły została pani Agnieszka Gwardys.
            • Od 1 września 2015 Szkoła Podstawowa weszła w skład  Zespółu Szkolno-Przedszkolnego z dyrektorem panią Agnieszką Gwardys i wicedyrektorem - panią Anną Jaworską. Przyjęliśmy w nasze mury grupę 5 i 6 latków odciążając przedszkola Prażmowa i Nowego Prażmowa.
            • Od 1 września 2017 włączono do Zespołu klasy gimnazjalne (do wygaśnięcia gimnazjów tj. do 31.08.2019r). Drugim wicedyrektorem została była dyrektor Publicznego Gimnazjum - p. Wiesława Rupik.
            • Od 1 września 2019 w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego weszła ośmioletnia Szkoła podstawowa i Gminne Przedszkole z siedzibą w nowym budynku dołączonym do kompleksu szkolnego.
            • Od 1 września 2020 dyrektorem Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego została p. Wiesława Rupik.
            • Od 1 września 2022 dyrektorem Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego jest p. Sławomira Czempińska, w-ce dyr. p. Justyna Ogrodzińska a w-ce dyr. przedszkola p. Monika  Średnicka