• DORADZTWO ZAWODOWE

• PRZEDMIOT

Od Roku szkolnego 2017/2018 w szkołach podstawowych jest realizowany nowy przedmiot: Doradztwo zawodowe.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 roku określa treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego, warunki i sposób realizacji i organizacji doradztwa zawodowego w szkołach.

W rozporządzeniu przedstawiono doradztwo zawodowe jako proces, który rozpoczyna się w okresie przedszkolnym i jest kontynuowany na kolejnych etapach edukacyjnych.

Wskazano również, iż doradztwo zawodowe polega na podejmowaniu działań w celu wspierania dzieci, uczniów w procesie rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych.

N a  poszczególnych etapach edukacji realizuje się:

• preorientację zawodową -  przedszkole
            • orientację zawodową -  klasy I-IV
            • zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego - klasy VII-VIII
            • zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
            • zajęcia z wychowawcą