• Mała galeria

• REGULAMIN

• Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Prażmowie

Postanowienia ogólne:

Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzy rodzinne, koleżeńsko- przyjacielskie.

Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Szkolne Koło Wolontariatu skierowane jest do uczniów, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cele i działania:

1. Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.

2. Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.

3. Kształtowanie postaw prospołecznych.

4. Rozwijanie empatii, zrozumienia.

5. Inspirowanie  do aktywnego spędzania czasu wolnego.

6. Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.

7. Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.

8. Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej oraz  lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.

9. Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.

10. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

11. Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.

12. Dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności oraz doświadczeń.

13. Rozwijanie zainteresowań.

14. Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.

15. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

Prawa wolontariusza:

1. Każdy uczeń  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prażmowie, który pragnie służyć innym, może zostać wolontariuszem.

2. Członkowie Wolontariatu poświęcają się dla innych, ale nie zapominają o sobie.

3. Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.

4. Członkowie wolontariatu mogą podejmować prace w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.

5. Wolontariusze mogą liczyć na wsparcie ze strony opiekunów i innych członków wolontariatu.

6. Każdy może przystąpić do koła jak i od niego odejść, uprzedzając odpowiednio wcześniej opiekunów szkolnego wolontariatu.

7. Wolontariusze są nagradzani za swoją pracę.

8. Działalność koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowność.

Obowiązki wolontariusza:

1. Uczniowie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców na działanie w wolontariacie.

2. Wolontariusz zna plan pracy oraz zakres obowiązków wolontariuszy i przestrzega ich.

3. Członkowie systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu, a także w spotkaniach.

4. Wolontariusze są słowni, wywiązują się ze swoich obowiązków.

5. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.

6. Każdy członek wolontariatu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

7. Wolontariusz niesie pomoc innym bezinteresownie i bezpłatnie.

8. Wolontariusz wykonuje swoją pracę rzetelnie i uczciwie.

9. Wolontariusz szanuje godność osobistą, dobre imię i własność osoby, której pomaga.

10. Wolontariusze działają w zespole i pomagają sobie nawzajem.

11. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Koła Wolontariatu.

Nagradzanie wolontariuszy:

1. Członkowie wolontariatu mogą być nagradzani poprzez:

1. wyrażanie uznania słownego;

2. pochwałę na forum szkoły;

3. w przypadku uczniów kończących 8 klasę, przyznane mogą być punkty za zaangażowanie w działalność społeczną. Przyznane punkty umieszcza się na świadectwie ukończenia szkoły (zgodnie z rozporządzeniem MEN).

1. Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.

Zasady wpisywania punktów za pracę w wolontariacie:

SZKOLNY_REGULAMIN___wpisy_na_swiadectwie.doc

Rezygnacja z pracy w kole wolontariatu:

1. Każdy wolontariusz ma prawo zrezygnować z pracy w wolontariacie.

2. Od momentu podjęcia decyzji o rezygnacji, wolontariusz ma dwa tygodnie na dostarczenie opiekunom pisemnego oświadczenia rodzica.