• Co to jest rewalidacja

Słowo rewalidacja pochodzi od łacińskiego:  re– znów oraz validus – mocny.

Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności i jest procesem wychowawczo- dydaktyczno-terapeutycznym.
          Zajęcia rewalidacyjne w naszej szkole prowadzą pedagodzy specjalni.
          W pracy terapeutycznej nie obowiązują żadne terminy ani rygory czasowe, jedynym kryterium przechodzenia na kolejne etapy w procesie zmian, są osiągnięcia ucznia.
          Celem zajęć rewalidacyjnych jest pomoc dziecku w radzeniu sobie z niepełnosprawnością, poprzez koncentrowanie jego uwagi na  możliwościach wykorzystania swojego potencjału.

Kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:

• usprawnianie i rozwijanie najmniej zaburzonych funkcji psychofizycznych
          • optymalne korygowanie funkcji zaburzonych,
          • kompensowanie, czyli wyrównywanie przez zastępowanie
          • dynamizowanie rozwoju

Zasady

• Możliwie pełna indywidualizacja pracy z każdym dzieckiem.
          • Stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka i zapewnienie warunków poprawnego wykonywania ćwiczeń.
          • Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych, od prostych do bardziej złożonych.
          • Zapewnienie warunków do utrwalania prawidłowych umiejętności i likwidowania niekorzystnych nawyków.
          • Dostosowywanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności dziecka.
          • Mobilizowanie dziecka do wykonywania zadań poprzez stosowanie różnorodnych form ćwiczeń.

Metody i techniki postępowania rewalidacyjnego:

Preferowane jest obecnie nauczanie całościowe, sytuacyjne, zintegrowane, poznanie wielozmysłowe –  pozwalają na łączenie różnorodnych metod i technik pracy, o ile ich zastosowanie jest diagnozą pedagogiczną i przynosi określone korzyści dziecku.  Zajęcia indywidualne odbywające się w ramach rewalidacji mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę. To nie tylko praca stolikowa, to bardzo wiele różnorodnych zajęć mających innowacyjne podłoże.  Uczniowie bardzo lubią takie formy zajęć, pracują aktywnie z pełnym zaangażowaniem. Działania nasze skierowane są w stronę, gdzie powiedzenie „ Powiedz mi –  to zrozumiem, pokaż mi, a zrobię” znajduje odzwierciedlenie w praktyce szkolnej.