• brak danych
          • Co to jest dysleksja rozwojowa?

            Są to specyficzne trudności w uczeniu się, które często dotyczą nauki czytania i pisania. 
             

            Charakterystyczne symptomy:
            Już u małego dziecka można zaobserwować mniejszą sprawność ruchową ciała np. trudności z nauką jazdy na rowerze, niechęć do zabaw ruchowych,  kłopoty z opanowaniem sekwencji ruchowych np. w tańcu czy podczas gimnastyki.

            Trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową ujawniają się np. w niecelnym i nieadekwatnym pod względem użytej siły rzucaniem do celu a z upływem lat, w okresie przedszkolnym niechęcią do rysowania i kolorowania.

            W obszarze motoryki małej, dziecko może mieć obniżoną sprawność ruchową rąk np. dłużej uczyć się codziennych czynności samoobsługowych takich jak ubieranie się, posługiwanie łyżką i widelcem.

            W sferze rozwoju językowego, dzieci dyslektyczne często później zaczynają mówić a kolejne etapy rozwoju mowy mogą się przedłużać, towarzyszą temu nieprawidłowości z wymową, związane zarówno z ruchem jak i rozwojem słuchu.

            Dzieci dyslektyczne z trudem zapamiętują wierszyki, teksty piosenek, nazwy dni tygodni, liczebniki. Mogą mieć też trudności z przypominaniem sobie nazw dobrze znanych słów.

            Symptomem dysleksji rozwojowej mogą być też kłopoty z odnalezieniem się dziecka w czasie (określeniem pory dnia, pory roku) i w przestrzeni.

            Dzieci dyslektyczne mają trudności z orientacją w schemacie własnego ciała, odróżnieniem prawej i lewej strony.