• Religia

Przedmiotowy System Oceniania Uczestnictwa w Lekcji oraz Osiągnięć Uczniów

Przedmiot: Religia

Klasy: I - III

W ocenie uczniów klas I - III brane są pod uwagę następujące elementy:

1.      Zeszyt Ćwiczeń:

Uczeń powinien systematycznie wykonywać polecenia w zeszycie Ćwiczeń przypisane do określonego tematu. Zeszyt ćwiczeń sprawdzany będzie regularnie przez nauczyciela.

2.      Udział w lekcji:

3.      Zaliczenie modlitw:

Uczeń powinien zaliczyć wszystkie modlitwy przewidziane do nauczenia się w danej klasie.

4.      Pisemne prace sprawdzające:

W klasach I-III nie przewiduje się pisemnych prac sprawdzających.

5.      Ocena semestralna i ocena końcowa:

Ocena semestralna i ocena końcowa są jako średnie arytmetyczne ocen cząstkowych, uwzględnia również zaangażowanie i postawę ucznia wobec przedmiotu. Ocena semestralna włączona jest w wyliczanie oceny końcowej jako jedna z ocen cząstkowych.

Klasy IV - VI

w ocenie uczniów klas IV - VI brane są pod uwagę następujące elementy:

1.      Przygotowanie do lekcji: (plusy / minusy są liczone odrębnie dla ppkt a i odrębnie dla ppkt b)

Uczeń powinien przynosić podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń. Za ich brak dostanie minus. Pięć minusów jest równoważne ocenie 1. Uczeń, który w przeciągu całego semestru nie otrzymał żadnego minusa zostanie nagrodzony oceną 5 za przygotowanie do lekcji.

Uczeń powinien odrabiać zadane prace domowe. Za brak pracy domowej otrzymuje minus. Trzy minusy równoważne są ocenie 1. Szczególnie trudne lub wyjątkowo dobrze wykonane prace domowe będą oceniane plusami, przy czym trzy plusy Są równoważne ocenie 5.

2.      Udział w lekcji: (plusy / minusy z ppkt a i b kumulują się)

a)     Każdy uczeń zachęcony jest do aktywnego udziału w lekcji wyrażającego się włączeniem się w rozmowy związane z realizowanym tematem lekcji. Uczeń wyróżniający się szczególną uwagą i udzielaniem prawidłowych odpowiedzi na stawiane przez nauczyciela pytania może zostać nagrodzony plusem, przy czym pięć plusów jest równoważne ocenie 5, lub oceną. Uczeń, który notorycznie nie uważa na lekcji i nie potrafi udzielić prawidłowej odpowiedzi na stawiane pytania może zostać ukarany minusem, przy czym pięć minusów jest równoważne ocenie 1.

b)     Prace uczniów w grupach mogą zostać nagrodzone plusem lub oceną w zależności od stopnia trudności wykonywanego zadania.

3.      Pisemne prace sprawdzające:

Nie przewiduje się całogodzinnych prac pisemnych, a jedynie krótkie prace pisemne sprawdzające stopień opanowania przez uczniów omawianego materiału. Ocenę zaliczającą uczeń otrzymuje po uzyskaniu min 30% punktów.

Prace pisemne oceniane są według poniższych kryteriów procentowych:

a) celujący: 100% maksymalnej liczby punktów +  praca bez żadnych błędów, w tym ortograficznych,

b) bardzo dobry: 100 - 91% maksymalnej liczby punktów,

c) dobry: 90 - 75% maksymalnej liczby punktów,

d) dostateczny: 74 - 50% maksymalnej liczby punktów,

e) dopuszczający: 49 - 30% maksymalnej liczby punktów,

f) niedostateczny: 29 - 0 % maksymalnej liczby punktów.

4.      Ocena semestralna i ocena końcowa:

Ocena semestralna i ocena końcowa wyliczane są jako średnie arytmetyczne ocen cząstkowych, uwzględnia również zaangażowanie i postawę ucznia wobec przedmiotu. Ocena semestralna włączona jest w wyliczanie oceny końcowej jako jedna z ocen cząstkowych.