• Zajęcia pozalekcyjne

SZKOLNE KOŁO SPORTOWE

Program wychowania fizycznego realizowany jest w szkole przede wszystkim na lekcjach wychowania fizycznego,
          w których obowiązkowo uczestniczą wszyscy uczniowie. Na nich młodzież szkolna rozwija i podnosi na wyższy poziom swoje umiejętności ruchowe oraz kształtuje swój stosunek do aktywności fizycznej.
          Niebagatelną rolę w ogólnym rozwoju uczniów pełnią również pozalekcyjne zajęcia sportowe.
          Każdy człowiek ma naturalną potrzebę ruchu, przejawiającą się już od dzieciństwa. U niektórych osób potrzeby te są większe od innych z powodu większego temperamentu, dla innych ruch staje się koniecznością, na przykład z powodu nadwagi, chorób cywilizacyjnych.
          Pozalekcyjne zajęcia sportowe dają uczniom możliwość spędzania czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać zainteresowania sportowe.
              Podstawowym celem szkolnego koła sportowego jest objęcie systematyczną opieką uczniów którzy przejawiają predyspozycje i zainteresowanie różnymi dyscyplinami sportowymi jak również stworzenie im warunków do podnoszenia poziomu sprawności fizycznej. Zajęcia mają zachęcić do systematycznego, samodzielnego uprawiania sportu oraz powinny być alternatywą do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób.
              Założeniem tego programu jest wszechstronny rozwój osobowości, rozszerzenie aktywności ruchowej które ma prowadzić do doskonalenia gier zespołowych, zabaw ruchowych i innych przejawów aktywności fizycznej.
          Ponadto w trakcie zajęć mogą ujawnić się predyspozycje ruchowe które w dalszym etapie zajęć rozwijane będą w sposób ukierunkowany.
              Zajęcia prowadzone w ramach SKS-u są przedłużeniem procesu lekcyjnego, zajęcia te cechuje pewna swoboda wymagająca twórczej wyobraźni, zdolność do innowacji oraz konieczność poszukiwania ciągle nowych dróg rozwiązania zadania ruchowego w celu zachęcenia uczniów do aktywnego i systematycznego uczęszczania na zajęcia.
                W realizacji założeń wychowania fizycznego bardzo ważne jest aby wszystkie działania stanowiły jeden logiczny, zwarty ciąg działań, mających na celu rozwój fizyczny i zdrowie dzieci i młodzieży oraz zaszczepienie im trwałych nawyków i umiejętności uprawiania sportu.
                Efektem systematycznie prowadzonych zajęć powinien być wzrost sprawności motorycznej, umiejętności ruchowej oraz wydolności fizycznej ćwiczących, ponadto zajęcia te będą dostarczały wiele radości, satysfakcji i zadowolenia. Nauczą również współdziałania w grupie rówieśniczej, odpowiedzialności za swoje postępowanie, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zdrowej rywalizacji i zasady fair play.
                          Program zajęć pozalekcyjnych Szkolnego Koła Sportowego przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI. Głównym celem programu było przygotowanie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu w przyszłości. Zajęcia SKS odbywały się w wymiarze 2 godzin tygodniowo, razem dla dziewcząt i chłopców. Każdorazowo uczestniczyło w nich od 20 do 25 uczniów. Największe zainteresowanie wśród dzieci naszej szkoły wzbudzają sportowe gry zespołowe: mini siatkówka, mini koszykówka, mini piłka ręczna i mini piłka nożna. Liczba godzin z wyżej wymienionych dyscyplin jest zależna od harmonogramu gminnych zawodów sportowych. W zajęciach SKS mogli uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie, a ćwiczący najsystematyczniej  reprezentowali szkołę w zawodach sportowych. Udział w zajęciach SKS stwarza także możliwość podniesienia oceny semestralnej oraz końcowej z wychowania fizycznego.
                          Sportowa reprezentacja naszej szkoły rokrocznie uczestniczy w eliminacjach grupowych do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Grupa eliminacyjna utworzona z gmin Tarczyn i Prażmów obejmuje sześć szkół z tego terenu, a zwycięzca grupy z poszczególnych dyscyplin automatycznie zdobywa kwalifikacje do finałowych zawodów powiatowych.

A oto udział i osiągnięte miejsca w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej na szczeblu międzygminnym w tym roku szkolnym:

• I miejsce – dwa ognie  chłopców,
          • II miejsce – dwa ognie dziewcząt, sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców,
                               unihokej dziewcząt i chłopców, siatkówka dziewcząt, piłka nożna dziewcząt,
          • III miejsce – koszykówka chłopców, piłka ręczna dziewcząt i chłopców.

Wielu uczniów naszej szkoły realizuje swoje sportowe zainteresowania w różnego rodzaju klubach i stowarzyszeniach sportowych, osiągając już znaczące sukcesy, które mogą stać się początkiem wielkiej, sportowej kariery.
                        Zapraszamy również do oglądania galerii zdjęć z imprez sportowych z udziałem uczniów naszej szkoły.