rok szk. 2017/18
21 lutego w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu "Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu 2018:
Tworzymy kulturę szacunku w sieci."- Prace rozpoczęły się już w listopadzie i grudniu 2017, gdy wszystkie klasy IV-VII odbyły kursy e-learningowe odpowiednie dla wieku z http:/www.fdn.pl/kursy/ oraz http://kursor.edukator.pl:
- klasy IV: Poznaj bezpieczny Internet oraz Bezpieczna przygoda w Internecie,
- klasy V: 321… Internet – przez losy bohaterów 5 kreskówek uczeń poznaje formy zagrożeń związanych z Internetem, Rufus w opałach – interaktywna gra komputerowa o bezpiecznym zachowaniu w sieci,
- klasy VI: Lekcja bezpieczeństwa – zajęcia nt. prywatności w sieci i konsekwencji nierozważnych działań online,
Gdzie jest Mimi? – różne aspekty cyberprzemocy i jej konsekwencji (zarówno dla ofiar jak i sprawców),
Dbaj o fejs – jak dbać o wizerunek w sieci,Znajomi – nieznajomi – zagrożenia wynikające z kontaktów z osobami poznanymi w sieci.
- klasy VII: W sieci – jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z cyberprzemocą?
Dbaj o fejs i Nie dla hejtu – materiał powtórzeniowy z ubiegłego roku.
2. Od końca ferii tzn. od 30 stycznia do 20 lutego 2018 wszystkie klasy IV – VII przeszły przez cykl lekcji przygotowanych wg scenariuszy Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży:
- Czym jest cyfrowy ślad?
- Skąd moc cyberprzemocy?
- Jak reagować na cyberprzemoc?
- Kto jest sprawcą cyberprzemocy?
- Jak dbać o swój wizerunek?
oraz lekcję – debatę Jak okazywać i jak dbać o szacunek w sieci?
3. Uczniowie przygotowywali gazetki i plakaty na 20 lutego 2018:
- pod koniec grudnia klasy IV na zajęciach plastycznych w grupach opracowywały plakaty promujące już im znane sieciakowe zasady bezpieczeństwa w sieci:
- Chroń swoją prywatność.
- Mów, jeśli coś jest nie tak.
- Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
- Szanuj innych w sieci.
- Korzystaj z umiarem z Internetu.
- w styczniu i lutym chętni uczniowie klas V – VII przygotowali plakaty o tematyce odbytych lekcji (patrz pkt. 1, 2 i 3).
Większość prac została wyeksponowana na holu szkolnym w drugiej połowie lutego.
4. 21 lutego odbyła się prezentacja prac uczniów nt. bezpieczeństwa w sieci ze szczególnym uwzględnieniem reagowania na hejt, tworzenia wizerunku oraz sposobów okazywania i dbania o szacunek w sieci. Były tam wiersze, piosenki, film, animowane historyjki: BDI 2018, o kulturze w sieci, Jak to bywa w internecie, quizy: z bezpieczeństwa w sieci, o DBI 2018 prezentacje: wizerunek, o szacunku w sieci, hejt - wszystko autorstwa zainteresowanych uczniów klas VI i VII a przedstawiane wszystkim uczniom klas III, IV, V i VI.
Quizy i łamigłówki powstały w aplikacjach LearningApps lub Kahoot, w programie SCRATCH, a napisane zostały i prowadzone z zastosowaniem tablicy interaktywnej przez samych uczniów.
Taka przyjęta forma edukacji przez zabawę oraz metoda starsi koledzy - młodszym, realizowała w pełni ideę spotkania:
propagowania bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu celem tworzenia kultury szacunku w sieci.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WAŻNA INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS IV:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wielkimi krokami zbliża się
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018.
W tym roku pod hasłem:
Tworzymy kulturę szacunku w sieci.
Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji.
Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji.
Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie informatycznym Bóbr. Najlepsze wyniki w szkole w swojej grupie wiekowej uzyskali:
Basia Barszcz, Karolina Kwiatkowska, Kuba Olender z 6b
oraz Zuzia Bogucka z 4b, Wiktor Chojnicki i Mikołaj Kierozalski z 4c.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję a najlepszym gratuluję.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozpoczynamy kursy e-learningowe nt. bezpieczeństwa w sieci. Każdy uczeń otrzymał wklejkę do zeszytu z informacją jakie kursy i na jakiej platformie edukacyjnej są dla niego obowiązkowe w roku szkolnym 2017/18.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przygotowujemy się do konkursu informatycznego Bóbr, który odbędzie się 14 i 15 listopada 2017 o godzinie 12.00.
„Bóbr” to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem http://www.bobr.edu.pl znajduje się strona polskiej edycji konkursu.
Poziom Benjamin adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI.
Poziom Junior adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas VII.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/18
Klasy 4 i 7 uczą się wg nowej podstawy programowej ze zwiększoną liczbą lekcji poświęconych programowaniu i algorytmice.
Klasa 4 - program Nowej Ery i podręcznik "Lubię to!" z elementami programu WSIP "Lekcje z komputerem"
klasa 5 - program WSIP i podręcznik "Lekcje z komputerem"
klasa 6 - program WSIP i podręcznik "Lekcje z komputerem"
klasa 7 - program WSIP i podręcznik "Informatyka kl.7"
Powodzenia i sukcesów!