• „Język jest dokładnym odzwierciedleniem charakteru i dojrzałości osób, które się nim posługują.”
        • “Język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.”
        • Rita Mae Brown
        • “Gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mo­jego świata.”
        • Ludwig Wittgenstein
          • Informacje dla Rodziców

• Zadania logopedy:

1. Diagnozowanie logopedyczne.
            2. Prowadzenie wstępnych badań przesiewowych, na początku każdego  roku szkolnego.
            3. Organizowanie pomocy logopedycznej na terenie szkoły.
            4. Działania w zakresie profilaktyki logopedycznej.
            5. Kierowanie uczniów do odpowiednich specjalistów (laryngolog, ortodonta...)
            6. Prowadzenie terapii logopedycznej w zakresie:
            • pomocy logopedycznej dzieciom z wadami wymowy, dysfunkcjami mowy i języka,
            • rozwijania kompetencji językowych uczniów,
            • wzbogacania słownictwa czynnego i biernego,
            • stymulacji rozwoju poznawczo-językowego dzieci i młodzieży,
            • usprawniania funkcji słuchowo-językowych,
            • udzielania porad i wskazówek do samodzielnej pracy w domu.
          • Jak przebiega prawidłowy rozwój mowy dziecka?

• 1. Pierwszy rok życia
                   Okres niemowlęctwa to czas wokalizacji gestów i mimiki.
            Około 3 miesiąca życia, dziecko zaczyna wydawać gardłowe
            dźwięki, jest to tzw. głużenie (grr, tli, kli, gla. agu, gə, khə, gli, ebw, bwe).
            W 5 - 6 m.ż. pojawia się gaworzenie ( ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma).
                  Rozwój mowy dziecka postępuje równocześnie z rozwojem fizycznym, głużeniu odpowiada umiejętność  - unoszenia głowy, gaworzeniu - umiejętność siadania a pierwszym wyrazom – pozycja pionowa.
            Po opanowaniu  chodzenia rozwój mowy gwałtownie przyspiesza

2. Drugi rok życia
                    Między 1-2 rokiem życia, dziecko używa :
            - samogłosek (a,e,i,y,o,u), oprócz nosowych „ą”, „ę”
            - spółgłosek: p, b, m, t, d, n, k, g, ś , czasami też ć.
                    Pozostałe dźwięki zastępuje innymi o zbliżonym miejscu artykulacji a grupy spółgłoskowe upraszcza do jednej  np.  kaczka- kaka.
            Mowę w tym okresie cechują wypowiedzi jednowyrazowe, często w niepełnej postaci, np. zamiast pomidor  - midol.
                   Po 18 m. ż.  powinien nastąpić znaczny  wzrost liczby wypowiadanych słów. Jeśli tak się nie dzieje, warto skonsultować się z logopedą.

3. Trzeci rok życia
                   Dziecko używa głosek:  pi, b, bi, m, mi, f, f, w, wi,  ś, ź, ć, dź, ń, ki, gi, k, g, ch, t, d, n, l oraz samogłoski ą i ę, a z końcem tego okresu również : s, z, c, a także czasem sz, ż, cz, dż.
            Między 2-3 rokiem życia pojawiają się pierwsze zdania, najpierw dwuwyrazowe zlepki np. „mama am”, „baba lulu”, potem równoważniki zdań i w zdania.

4. Między 3 a 7 rokiem życia
               około 4-5, głoski sz, cz, ż, dż  a na końcy głoska r

• Zanim dziecko rozpocznie naukę czytania i pisania, rozwój mowy artykułowanej
        powinien być zakończony.

Wymowa dziecka 6-letniego powinna  być poprawna pod względem artykulacyjnym,
                           a w wieku 7 lat prawidłowa również pod względem gramatycznym i składniowym.