• Być rodzicem" tu" i "teraz"

        • Drogi Rodzicu,

          Niezależnie od tego, ile książek czy blogów na temat rodzicielstwa przeczytaliśmy, nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystkie sytuacje, które w roli rodziców nas spotkają ani zawczasu przewidzieć jakie emocje, uczucia, reakcje czy automatyczne zachowania w nas wywołają. Dlatego bądźmy ciekawi siebie w tej roli i budujmy swoją świadomość – na co dzień.

          Być rodzicem - tu i teraz

          Jeśli chcą się Państwo podzielić swoimi refleksjami, zapraszam do kontaktu :-)


      • W dniu 2 kwietnia 2024 obchodzimy światowy dzień świadomości autyzmu. Zapraszam do zapoznania się z gazetką , która stoi obok bramki biblioteki. W dniu 3 kwietnia bardzo proszę o ubranie się na niebiesko, bądź założenie jakiegoś niebieskiego akcentu. W dniu 3 kwietnia rozdam też naklejki które będzie można przykleić do ubrania. Życzę radosnych świąt. Psycholog Maria Grzelak

      • Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU

      • Szanowni Rodzice!

        Nie trzeba udowadniać, ile ciężkiej pracy, czasu i wysiłku – żeby nie wspomnieć o nieskończonej cierpliwości – wymaga wychowanie dziecka.

        Każde dziecko prędzej czy późnej może być narażone na pokusy zachowań ryzykownych. Wtedy pojawia się lęk, który sprawia, że dziecko czuje się bezradne, często obniża swoją samoocenę, może przejawiać tendencje agresywne i ucieczkowe. W takich momentach zaczyna też unikać dorosłych, szczególnie rodziców.

        Dlatego obok wielu koniecznych umiejętności trzeba nauczyć dziecko praktycznych sposobów radzenia sobie z pokusami i lękiem. Są różne strategie, sposoby i metody wychowawcze, mniej lub bardziej skuteczne. Naukowcy badający skuteczność wychowania i profilaktyki szczególnie jednak podkreślają wagę relacji w rodzinie. Można powiedzieć, że silne, odporne i bezpieczne dziecko to takie, które ma mądrze kochających, ale jednocześnie dyskretnie kontrolujących rodziców/opiekunów, dbających o dobrą komunikację i mających dla niego czas.

        W kampanii „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” zachęcamy Państwa do stosowania najskuteczniejszej (jednocześnie niełatwej) metody wychowawczej, stosowanej od wieków: metody pozytywnego modelowania, wpływu rodzica-autorytetu na dziecko, które odwzorowuje jego zachowania, motywacje, stany emocjonalne, postawy i przekonania. Rodzic-autorytet ma moc ochrony dziecka przed ryzykiem oraz zagrożeniem.

      • Odpoczynek dziecka

      • Wypoczęte dziecko, tak samo jak wypoczęty dorosły, potrafi efektywniej skoncentrować się na jednym zadaniu, skuteczniej przyswaja nowe treści, kształci umiejętności, ma lepszą pamięć i jest dobrze zorganizowane. Po prostu – dobrze funkcjonuje. Małe dzieci mają z natury odpowiednio wykształconą naturalną umiejętność odpoczywania, niestety współczesny tryb życia i szybko stawiane im wymagania dość wcześnie zaburzają tę umiejętność. Jak temu zapobiec?


      • VII. Dzieciństwo na świeżym powietrzu gwarantuje zdrowie psychiczne w dorosłośći?

      • Witam serdecznie na naszym kolejnym spotkaniu z cyklu: Przeczytaj, pomyśl, działaj...

        Tym razem o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i o wpływie przyrody na zdrowie psychiczne.

        Do dziś uważam, że jedzenie smakuje lepiej, gdy jest spożywane na świeżym powietrzu. Znam też powód tej skłonności - otóż jako dziecko większość czasu spędzałam, bawiąc się na tzw. podwórku, a na posiłki do domu wpadałam tylko na chwilę, żeby nie tracić czasu na zabawę (a tę przecież można kontynuować z kanapką w dłoni).

        Dziś uważam, że jestem szczęściarą, mając takie wspomnienia z dzieciństwa.

        Zapraszam do krótkiej lektury i własnych wspomnieńsmiley

        Dziecinstwo_na_swiezym_powietrzu_gwarantuje_zdrowie_psychiczne_w_doroslosci.docx

      • VI. Co robić gdy dziecko się boi?

      • Drogi Rodzicu,

        Wiem, że chciałbyś uchronić swoje dziecko przed przykrymi uczuciami, które budzą ich strach czy lęk.

        Niestety nie przed wszystkim się da. Podsyłam zatem Państwu krótki poradnik, jak wspierać dziecko, które doświadza różnego rodzaju lęków.

        Miłej lektury i zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami lub pytaniami w tej kwestii.

        Co robić gdy dziecko się boi?

        A moich małych przedszkolaków zapraszam do wysłuchania bajeczki " Poznajmy się przyjacielu"  Edyty Grzegory

        Link do bajki w odnośniku.

      • V. Czas wolny - wolny od nudy

      • Przesyłam Państwu drugą część zabaw na nudę. Mam nadzieję, że będzie wsparciem i inspiracją do aktywnego spędzenia czasu z własnymi dziećmi.

        zabawy na nudę cz.2

        Dobrej zabawywink

      • IV. Poczucie wartości u dziecka

      • Pozdrawiam serdecznie wszystkich Rodziców i Dzieci i zapraszam na kolejne "spotkanie" w takiej formie.

        Tym razem na prośbę rodziców przygotowałam temat: "Jak budować poczucie wartości u dziecka?"

        Poniżej zamieszczam informacje, które pomogą rodzicom zgłębić temat oraz link do filmiku, który w przystępny sposób rozwiewa wątpliwości wielu rodziców.

        Dzieci powinny rosnąć w przekonaniu, że są wspaniałe i wyjątkowe takie, jakie są. Wśród komunikatów, jakie odbierają werbalnie i niewerbalnie powinny dominować te, które sygnalizują miłość, empatię, wsparcie, szacunek dla autonomii i prawa do przeżywania swoich emocji. Postawy rodziców i innych dorosłych z otoczenia dziecka powinny być wzorem do modelowania jego postaw. To zapewni dziecku siłę i mądrość potrzebną do osiągnięcia szczęścia w życiu, a to przecież niezbywalne prawo człowieka. Dlaczego więc tak nie jest? Skąd dzieci (i dorośli) z niskim poczuciem wartości?

        Jak_wzmacniac_poczucie_wartosci_u_dzieci.docx

      • III. Zabawy na nudę cz. 1

      • Szanowni Rodzice

        Drogie Dziecismiley

        Pozdrawiam wszystkich serdecznie. To nasze kolejne spotkanie w takiej formie. Z pewnością nie jest łatwo…każdy z nas musi zorganizować dziecku opiekę i zająć czas. Tylko jak to zrobić, by każdego dnia nie usłyszeć słynnego „nudzi mi się”? Jestem pewna, że macie dużo pomysłów na zabawy! Gdyby jednak pewnego dnia mieli Państwo  pustkę w głowie, zostawiam zestawienie inspiracji na proste zabawy dla dzieci. Na początek wyślę kilka, w przyszłym tygodniu dla urozmaicenia nowe zabawysmiley

        Pamiętajmy, że zabawa jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na otwartą, akceptującą atmosferę w rodzinie.

        Zabawy na nudę cz. 1

         

      • II. Jak przetrwać ten czas?

      • Drogi Rodzicu!

                    Mamy już za sobą drugi tydzień izolacji w domu.  Czas dla nas wszystkich nowy i trudny. Niektórym z nas udało się już przystosować do zmian, dla wielu stanowi to ciągle wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy musimy pełnić kilka ról na raz. Być jednocześnie rodzicem, nauczycielem i pracownikiem w domu.

                    Wiem, że izolacja, brak normalnej aktywności, niepokój wśród dorosłych to niektóre z czynników, które będą wpływać na dzieci, niezależnie od wieku.

        Dlatego podsyłam Państwu filmik, jak rozmawiać z dzieckiem o tym co się dzieje, żeby nie wzbudzać w nim jeszcze większego lęku oraz kilka rad, które rodzicom i dzieciom pomogą przetrwać ten trudny czas.

        Być rodzicem w czasie pandemii

         

      • I. Wsparcie psychologa

      • Szanowni Rodzice

        Drogie Dzieci

            Zaistniała sytuacja związana z pandemią jest dla nas wszystkich bardzo trudna, zmusza nas do ograniczenia kontaktów, pozostania w domu. Może to rodzić w Was różne lęki, niepokoje, frustracje z powodu ograniczenia wolności. Wyobraźnia może podpowiadać scenariusze wzbudzające strach. Obserwowanie rzeczywistości tylko przez media, rodzi panikę, której nie należy ulegać.

        Ważne jest w tym czasie stosowanie się do wszelkich zaleceń i wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz pozytywne myślenie. Niektórym tą nadzieję może przynosić rozmowa z bliskimi,  codzienne obowiązki domowe i edukacyjne, rozwijanie swoich talentów i pasji, wykonywanie prac artystycznych. Pamiętajcie jednak, że ważny jest także odpoczynek dla dzieci. Niech dzieci odpoczywają z ulubioną książką w ręku, słuchają utworów relaksacyjnych, oddadzą się  swobodnej zabawie. Każda forma zabawy z dzieckiem niesie ogromne korzyści rozwojowe i radość.  Jeżeli macie taką możliwość wyjdźcie do ogrodu czy na balkon pooddychać świeżym powietrzem.

        Pamiętajcie, że możecie zwracać się do mnie, kiedy będziecie potrzebowali porozmawiać, otrzymać wsparcie w tej trudnej sytuacji, poradzić się w problemach wychowawczych, bądź kiedy będziecie szukali pomysłów i inspiracji jak spędzić ten czas z dzieckiem.