• Klasa VIIIa

• Filharmonia

• W naszej szkole odbywają sie spotkania z muzyką pt. "Filharmonia" podczas których poznajemy nowe instrumenty i różne ciekawostki. Każdorazowy koszt to 7 złotych

-Wrzesień

Piętnastego września bieżącego roku odbył się pokaz muzyki.

Prelekcję poprowadzili skrzypaczka, klarnecista i akordeonista. Animatorem występu był mężczyzna który nie tylko opowiadał o instrumentach, ale poklaskiwał też w rytm granej muzyki , dzięki tej lekcji poznaliśmy instrumenty takie jak: akordeon, skrzypce i klarnet. Instrumenty te na co dzień są tłem dla innych większych i głośniejszych. Pokaz ten był wyjątkowy z różnych powodów jednymi z nich są: możliwość usłyszenia muzyki na żywo, ponadto wysłuchania informacji o tych instrumentach.

-Październik

Dwudziestego trzeciego października bieżącego roku odbył się pokaz muzyki i tańca rodem z afrykańskiej sawanny pod tytułem: „Afrykańskie rytmy”.

Prelekcję poprowadził rodowity  Afroamerykanin oraz jego młodsza siostra. Animatorem występu był mężczyzna który nie tylko opowiadał o instrumentach, pokazywał nam je a później grał na nich, dzięki czemu poznaliśmy brzmienie i wygląd nieznanych na wcześniej instrumentów takich jak: djembe, dundun, balafon, darbuka i rainstick czyli po polsku deszczowy kij. Ponadto mieliśmy możliwość podejścia do różnej wielkości bębnów i zagrania na nich wspólnie z animatorem dość prostej ale relaksującej, odstresowującej i przyjemnej dla uszu melodii. Dzięki temu wyjątkowemu nauczycielowi poznaliśmy podstawy wybijania rytmu  i sposób ułożenia rąk tak by właściwie uderzać w bęben. Dowiedzieliśmy się też że języki Afryki są językami śpiewanymi, czyli podczas dialogu osób z tego kontynentu może wydawać nam się, że te osoby nie rozmawiaj ze sobą lecz śpiewają. Instrumenty afrykańskie przez to że ludzie nie mówią lecz śpiewają mogą „rozmawiać” razem z nimi poprzez wybijanie rytmu przez osobę grającą na nim. Młodsza siostra prowadzącego miał na sobie tradycyjny afrykański strój złożony ze słomianej rozkloszowanej spódnicy i kolorową obszerną koszulę z krótkim rękawkiem włożoną  w spódnicę ozdobioną mnóstwem różnych wzorów o różnych kształtach i wielkościach. Pani tańczyła taniec afrykański  znany nam tylko z programów podróżniczych a teraz mogliśmy widzieć go na własne oczy.

-Listopad

W tym miesiącu mieliśmy okazję wysłuchać polskich pieśni patriotycznych wykonanych przez znakomity duet śpiewaka i śpiewaczki, którzy śpiewali nie tylko razem ale też osobno. Artyści zaśpiewali m. in.:"Niebieska chusteczka", "Legiony to żołnierska nuta". Dodatkową atrakcją podczas pokazu był zawodowy zołnież, który w zależności od nastroju i tematyki piosenki przebierał się w różne mundury.

-Grudzień

W grudniu odbył sie koncer najpiekniejszych kolęd polskich. Zaśpiewali dla nas bardzo utalentowani młodzi śpiewcy. Wśród utworów znalazły się m. in.: "Gdy sliczna panna", "Triumfy Króla niebieskiego", "Dzisiaj w Betlejem" czy "Gdy się Chrystus rodzi". Dzięki temu grudniowemu  spotkaniu  mieliśmy okazję usłyszeć nie tylko znane, tradycyjne kolędy, ale też stare, ale odświerzone wersje tych pieśni.

-Styczeń

W tym miesiącu gosciliśmy zespół popowy. Artyści zagrali dla nas popularne piosenki, niektóre z nich w swojej własnej aranżacji. Usłyszeliśmy utwory  tachich zespołów jak: "Happysad", "Bruno Mars", "Męskie granie 2018" i "scorpions".To było chyba najbardziej taneczne i wesołe spotkanie w tym roku w jakim uczestniczyliśmy.

-Luty

W naszej szkole pojawili się dzisiaj prawdziwi śpiewacy operowi. Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą operę dzięki tym wyjątkowym gościom. Śpiewacy oprócz pięknych głosów mieli równie ciekawe stroje które nawiązywały do arii, oper i operetek które mieli nam okazję przedstawić.  Po pokazie wiele osób przychodziło do artystów po autograf.

-Kwiecień

W tym miesiącu mieliśmy okazję gości zagraniczych arytystów a konkretnie naszych sąsiadów obywateli Ukrainy. Ukraiński duet zagrał dla nas na osobliwych instrumentach- mandolinach. Artyści wykonali ukraińskie melodie ludowe, a tagże utwory z gatunku pop.

-Maj

Dzisiaj w naszej szkole odbył sie pokaz związany z muzyką hip- hpo. Do naszej placówki przyjechali: DJ, Raper i Tancerz (tańczący hip- hop i streetdance). Po wysłuchaniu muzyki każdy z nas miał okazję sprawdzić się: za konsolą, jako raper i spróbować nauczyć się podstawowych kroków  tanecznych. Po pokazie można było zostać na krótkim dancingu.